Díky důvěře Pražanů a stabilitě v koalici jsme mohli naše město 4 roky vést a měnit jej k lepšímu a také ho provést dvěma bezprecedentními krizemi. Praha za naší vlády prochází rekordním rozvojem. Zahájili jsme stavbu metra D, první nové linky po 40 letech. Loni se povolila stavba 9.700 nových bytů, což je rekord od roku 1989. Nebývalým tempem se prodlužují tramvajové trati. Otevřeli jsme rekordní množství nových P+R parkovišť. Za našich předchůdců mosty chátraly a padaly, my máme odvahu jít do velkých rekonstrukcí, bez kterých by spadly další. A nadto stavíme i nová přemostění řeky. Plán na výsadbu milionu nových stromů plníme přesně jak jsme slíbili.
-
17
Tomáš Murňák
Pirátská Strana -
18
Mgr. Zuzana Ujhelyiová
Pirátská Strana -
19
Ondřej Vojta
Pirátská Strana -
20
Jana Kabelová
Pirátská Strana -
21
Mgr. Zuzana Böhmová
Pirátská Strana -
22
Štěpán Rattay
Pirátská Strana -
23
Ing. Kornélia Gottmannová
Pirátská Strana -
24
Bc. Michal Macek
Pirátská Strana -
25
Robert Veverka
Pirátská Strana -
26
Michal Gill
Pirátská Strana -
27
František Doseděl
Pirátská Strana -
28
Bc. Jan Bartko
Pirátská Strana -
29
Mgr. Martin Štěrba
Pirátská Strana -
30
Mgr. Michal Kočí
Pirátská Strana -
31
Ing. Walter Sodomka
Pirátská Strana -
32
Jaroslav Němec
Pirátská Strana -
33
Tadeáš Štěpka
Pirátská Strana -
34
MUDr. Albert Štěrba
Pirátská Strana -
35
Jakub Rychlý
Pirátská Strana -
36
Michaela Beránková
Pirátská Strana -
37
Bc. Karel Nejedlík
Pirátská Strana -
38
Radka Daníčková
Pirátská Strana -
39
Ladislav Diblík
Pirátská Strana -
40
Apolena Ondráčková, LL.M.
Pirátská Strana -
41
Bc. Šárka Hozmanová
Pirátská Strana -
42
JUDr. Ing. Jakub Backa
Pirátská Strana -
43
Tereza Nislerová
Pirátská Strana -
44
Ing. Eva Tichá
Pirátská Strana -
45
Mgr. Jan Mejsnar
Pirátská Strana -
46
Mgr. Martin Suchan
Pirátská Strana -
47
Mgr. Jana Raiterová
Pirátská Strana -
48
Ing. Pavel Podgorný
Pirátská Strana -
49
Mgr. Jitka Novotná
Pirátská Strana -
50
Karel Bauer
Pirátská Strana -
51
MgA. Adam Rut
Pirátská Strana -
52
Mgr. Zuzana Drázdová
Pirátská Strana -
53
Václav Vislous, MSc.
Pirátská Strana -
54
Bc. Tereza Hubáčková
Pirátská Strana -
55
Ing. arch. Jiří Gebert
Pirátská Strana -
56
Mgr. Zuzana Lajksnerová
Pirátská Strana -
57
Ing. Petr Kolář
Pirátská Strana -
58
Ing. Ivan Mikoláš
Pirátská Strana -
59
Ing. Karel Malý
Pirátská Strana -
60
Mgr. Helena Buchtová
Pirátská Strana -
61
PhDr. Josef Břečka
Pirátská Strana -
62
Dagmar Vybíralová
Pirátská Strana -
63
Bc. Iveta Lysoňková
Pirátská Strana -
64
Mgr. Michal Petlach
-
65
Jaroslav Verner
Pirátská Strana
Ostatní kandidátky
Postavíme víc bytů
Praha potřebuje dostupné bydlení. Proto jsme na magistrátu už začali připravovat projekty obecních bytů a do osmi let jich postavíme alespoň pět stovek. A město je bude pronajímat jako dostupné sociální bydlení.
Nové dostupné bydlení pro Pražany
Praha má málo obecních bytů, a nemůže tak dostatečně reagovat na kritický nedostatek dostupného bydlení. Až v tomto volebním období i díky Pirátům město ukončilo privatizace bytů a založilo Pražskou developerskou společnost, která začala připravovat obecní bytovou výstavbu. Dotáhneme tuto aktivitu do konce a v následujícím volebním období začneme obecní byty podle připravených projektů reálně stavět. Do roku 2030 se dostaneme do stavu, kdy Praha každý rok postaví alespoň 500 obecních bytů, které bude pronajímat v režimu dostupného či sociálního bydlení. Část svých pozemků město bude uvolňovat pro družstevní a spolkovou výstavbu, aby vznikla alternativa ke komerční výstavbě.
V Praze je jedno z nejdražších bydlení v Evropě. Kromě toho, že se zde od krize v roce 2008 staví málo bytů, je na vině i samotné město, které až do nástupu naší koalice nemělo v podstatě žádnou bytovou politiku. Praha několik volebních období nechávala bydlení pouze na tržních silách a svůj bytový fond rozprodávala namísto jeho údržby a rozšiřování. Z prodejů politici sanovali běžný provoz města a omezili tak jeden z hlavních nástrojů bytové politiky města. Praha včetně městských částí má pouze 30 tisíc obecních bytů, tedy necelých 5 % bytového fondu. Přitom města jako Vídeň, Kodaň, Berlín či Brno mají třikrát až čtyřikrát více městských bytů na počet obyvatel. Mají tedy zázemí pro potřebné, mladé rodiny, učitele, hasiče, zdravotníky, sociální pracovníky a další profese nezbytné pro chod města. Obdobně jako byty dopadly i stavební pozemky. Naštěstí se neprodalo všechno. Proto jsme v roce 2020 mohli zřídit Pražskou developerskou společnost (PDS) a svěřit jí pozemky, které budou využity na výstavbu až osmi tisíc bytů. PDS nyní postupně připravuje projekty v jednotlivých lokalitách. Díky těmto změnám může město konečně začít rozšiřovat svůj bytový fond. Pražská developerská společnost podporuje i jiné typy výstavby, například družstevní a spolkové bydlení nebo výstavbu formou PPP (public-private partnership). Modely družstevního i spolkového bydlení jsme v tomto volebním období připravili a je možné realizovat pilotní projekty. Městský bytový fond je potřeba zodpovědně spravovat. Předchozí politické reprezentace udržovaly v městských bytech extrémně nízké nájemné a do bytového fondu neinvestovaly, takže více než 10 % bytů bylo prázdných. Díky nám je již většina z nich obsazená a v městských bytech již nebydlí soudci za čtvrtinové nájemné oproti tržním cenám.
Do roku 2030 se dostaneme do stavu, kdy Praha každý rok postaví 500 obecních bytů, které bude pronajímat v režimu dostupného či sociálního bydlení. Část svých pozemků bude město uvolňovat pro družstevní a spolkovou výstavbu, aby vznikla alternativa ke komerční výstavbě.
Nebudeme prodávat městské byty ani stavební pozemky až na ojedinělé případy, kdy vlastnictví pozemků nedává smysl.
Nedopustíme další prodej bytů svěřených do správy městských částí až na výjimečné případy, kdy prodej bude za tržní cenu a obdržené finance se využijí na rozšíření bytového fondu; zároveň zlepšíme financování městských částí, aby i bez prodávání majetku mohly realizovat své investiční potřeby.
Pražská developerská připraví realizaci 500 bytů ročně.
Prázdné městské budovy přestavíme na bytové domy tam, kde to dává smysl.
Zajistíme alespoň miliardu korun ročně na investice do výstavby nových bytů včetně bankovních úvěrů a garancí.
Zrealizujeme první projekty družstevního a spolkového bydlení na městských pozemcích.
- Dále navýšíme počet městských bytů určených pro podporované profese, jako jsou učitelé či zdravotníci.
Budeme pokračovat v zodpovědném hospodaření s obecními byty. Uvolněné byty budou prázdné maximálně několik málo měsíců, než se opraví.
Nově postavené městské byty budeme pronajímat lidem, kteří na komerční bydlení nedosáhnou, ať už jde o seniory, Pražany v nouzi, podporované profese či osoby se zdravotním postižením.
Ukončili jsme privatizaci městských bytů a prodej městských stavebních pozemků.
Schválili jsme ambiciózní Strategii rozvoje dostupného bydlení.
Založili jsme Pražskou developerskou společnost, které jsme svěřili pozemky pro výstavbu 7000 bytů.
Poskytli jsme městským částem dotace ve výši 800 milionů korun na rekonstrukce prázdných a výstavbu nových bytů z Fondu rozvoje dostupného bydlení, díky čemuž vznikne 300 nových bytů a 400 bytů projde rekonstrukcí.
Zvýšili jsme počet bytů určených pro podporované profese o čtvrtinu: z 1200 na 1510.
Zahájili jsme výstavbu dvou bytových domů se 28 byty na Černém Mostě.
Zahájili jsme rekonstrukci bývalého hotelu Opatov, kde vznikne 275 bytů.
Nakoupili jsme ubytovací zařízení v areálu Skloněná, kde po rekonstrukci vznikne až 175 bytů.
Získali jsme od státu Kasárna Karlín, kde vznikne studentské bydlení, a pozemky v lokalitě Bohdalec-Slatiny, kde vznikne městské bydlení.
Opravili jsme více než 1100 městských bytů a snížili počet prázdných bytů na méně než polovinu oproti původnímu stavu.
Schválili jsme metodiku, podle které jsou definovány parametry nového městského bydlení.
Do historicky první pražské metodiky kontribucí developerů jsme prosadili možnost města či městských částí požadovat v nové developerské výstavbě dostupné bydlení.
Byt není hotel
Služby krátkodobého ubytování v jinak neobydlených bytech vedou ke zdražování bydlení a likvidují komfort starousedlíků. Zasadíme se o lepší kontrolu dodržování jednoduchého pravidla, že byt není hotel a na kolaudaci záleží. Umožníme lidem mít ve městě skutečný domov. Obytné domy se stálými obyvateli tvoří bezpečné čtvrti a zdravé, trvale udržitelné město krátkých vzdáleností. Pokud město získá pravomoc regulace AirBnB a podobných platforem, pak toho využijeme ke smysluplné změně.
Přemíra využívání bytů ke krátkodobému ubytování turistů, zejména v centrálních částech města, znehodnocuje jak sousedské vztahy, noční klid a bezpečí ve společně užívaných bytových domech, tak zvyšuje ceny nájmů. Je to jeden z důvodů, proč se lidé z centra stěhují do okrajových městských částí nebo mimo Prahu. Úbytek místních vede k úbytku dětí ve školách a školkách, ke zvyšování počtu lidí dojíždějících do práce a ke zvyšování nároků a výdajů na dopravu a městskou infrastrukturu. Potíž je v nedodržování využití bytů v souladu s účelem určeným kolaudací bytu a v nedostatečných personálních kapacitách kontrolních orgánů. Obcím chybí legislativní nástroje, které by umožnily účinnou regulaci tohoto typu podnikání.
Centrum města bude skutečným domovem pro své obyvatele a ne jen atrakcí pro turisty.
Prosadíme změnu metodiky kontroly a vymáhání dodržování účelu kolaudace stavebními úřady a podmínek podnikání živnostenskými úřady.
Podpoříme postižené městské části v navýšení kapacit úřadů, které mají vykonávat zmíněnou kontrolu.
Budeme nadále usilovat o změnu legislativy, která obcím umožní regulovat ubytovávání turistů v bytech například formou omezení počtu dní v roce, kdy byty k tomuto účelu mohou být využívány.
Vstoupíme do jednání s platformami s cílem dosáhnout jejich samoregulace.
Přesvědčovali jsme Ministerstvo pro místní rozvoj, že stavební úřady musejí řešit rozpor mezi účelem, na který byl byt kolaudován, a jeho reálným využitím.
Vyzvali jsme vládu, aby dala obcím pravomoc regulovat krátkodobé ubytování v bytech.
Za Prahu jsme Sněmovně předložili návrh změny živnostenského zákona, který by dal obcím pravomoce regulovat krátkodobé ubytování v bytech.
Potřebnou změnu zákonů prosazujeme i u nové vlády.
Spustili jsme bezplatnou právní pomoc pro lidi zatížené krátkodobým ubytováním v bytech.
Odpovědnost developerů vůči občanům města a budování udržitelného veřejného prostoru
Navážeme na schválenou metodiku spoluúčasti investorů na rozvoji Prahy a budeme po developerech požadovat, aby se adekvátně podíleli na nákladech, které nová výstavba přináší v souvislosti s budováním veřejné vybavenosti a infrastruktury. Praha v rámci této spolupráce také získá nové městské nájemní byty pro své občany. Stavebník bude dopředu znát veškeré podmínky pro výstavbu včetně své spoluúčasti. Zajistíme, že část nově stavěných bytů bude pronajímána v režimu dostupného a sociálního bydlení. Díky transparentnímu a předvídatelnému přístupu města k nové výstavbě zkrátíme dobu projednávání změn územního plánu.
Výstavba nových bytů v Praze byla až donedávna zatížena netransparentním systémem, který vytvářel obrovské korupční příležitosti. Značná část projektů nové bytové výstavby totiž vyžaduje změny územního plánu, které schvaluje pražské zastupitelstvo. Když se změní územní plán tak, že na nějakém pozemku je namísto dvoupodlažní zástavby najednou možné postavit šestipatrový dům, logicky se tím výrazně zvýší hodnota předmětného pozemku. V minulosti Praha od majitele pozemku za toto zhodnocení nevyžadovala žádné oficiální protiplnění, což vytvářelo prostředí, kdy nepoctiví investoři mohli obíhat kluby v zastupitelstvu a nabízet jim „všimné“ za to, že podpoří zrovna tu změnu územního plánu, která významně zhodnotí jejich pozemek. Naopak ti poctiví netušili, kde se svým projektem narazí proto, že po nich někdo bude „všimné“ požadovat. A politici neuměli svým voličům vysvětlit, co jim nová výstavba přinese, protože veškerou občanskou vybavenost a infrastrukturu spojenou s novým developmentem muselo zajistit a financovat město. My jsme se rozhodli s tímto systémem skoncovat. Proto jsme v roce 2022 po pečlivé přípravě schválili historicky první Metodiku spoluúčasti investorů a zařadili se po bok měst, která umějí developerům vyslat jasný signál, co po nich chtějí. Dle metodiky se u každého developerského záměru vypočítá výše spoluúčasti investora a město či městská část se rozhodnou, zda z těchto financí chtějí postavit třeba novou školu či park nebo zda chtějí získat část bytů pro dostupné a sociální bydlení. V příštím volebním období chceme výši spoluúčasti navýšit a zajistit, že dostupné bydlení bude zajištěno u každé rozsáhlejší výstavby.
Obyvatelé města budou žít v příjemném městě, kde infrastruktura a technická vybavenost bude na dosah ruky. Investoři budou mít jasná pravidla a ponesou svůj díl nákladů.
Prosazujeme jednoznačnou metodiku spoluúčasti developerů a její uplatňování vůči městským částem a vlastníkům pozemků (developerům).
Podporujeme navýšení tarifů T1 a T2 ve vzorci pro výpočet plnění investora na úroveň 1400 a 4600 Kč.
Uplatníme pravidla pro investory i pro Metropolitní plán.
S využitím metodiky, která dává nové výstavbě větší smysl, se pokusíme dosáhnout toho, aby se každý rok v Praze postavilo minimálně 15 tisíc bytů, což přispěje ke zvýšení dostupnosti bydlení.
Schválili jsme historicky první Metodiku spoluúčasti investorů s celopražskou působností
Nové sociální bydlení s využitím stávajícího obecního bytového fondu
Budeme nadále řešit bytovou nouzi Pražanů, a to prostřednictvím prevence i podporou v bydlení. Zajistíme rozvoj kontaktních center pro bydlení a sociální služby pro lidi, kteří je potřebují. Budeme dále rozvíjet systém sociálního bydlení se speciálním zaměřením na rodiny s dětmi a s důrazem na desegregaci (prevenci vzniku vyloučených lokalit). Rozšíříme činnost Městské nájemní agentury, abychom zvyšovali počet bytů pro potřebné.
Pod pojmem bytová nouze si mnoho lidí představí pouze lidi bez domova, v bytové nouzi jsou ale také domácnosti přebývající v azylových domech, v ubytovnách a v nevyhovujících či přelidněných bytech. Bytová nouze neumožňuje naplňování základních lidských práv – práva na zdraví, vzdělání, rodinný život, soukromí. S bytovou nouzí je spojena řada výdajů veřejných rozpočtů (umísťování dětí do náhradní péče, dětských domovů apod. je velmi nákladné), má negativní dopady na vzdělávání dětí a jejich životní šance, mimo jiné přináší i epidemiologická rizika.
Pražané, kteří se ocitnou v bytové nouzi, neupadnou do bezdomovectví díky síti poradenských center, nabídce podpory v bydlení a dalším preventivním nástrojům. Počet lidí bez domova v Praze se snižuje díky efektivní pomoci ze strany města. Rodiny s dětmi žijí ve standardních bytech.
Budeme dále rozvíjet systém sociálního bydlení s prioritním zaměřením na rodiny v nouzi, mladé dospělé odcházející z ústavní péče, seniory, osoby se zdravotním postižením a další ohrožené domácnosti.
Při pronajímání obecních bytů budeme nadále dbát na sociální rozmanitost, nechceme vytvářet ghetta uvnitř města.
Prostřednictvím kontaktních center pro bydlení pomůžeme lidem v náročných sociálních situacích, aby neztráceli své domovy či aby si nový domov našli.
Pro zranitelné lidi, seniory, nízkopříjmové rodiny s dětmi, mladé lidi opouštějící dětské domovy a pěstounskou péči, lidi se zdravotním znevýhodněním a lidi po dlouhodobém pobytu v ústavu zajistíme právní a dávkové poradenství včetně prevence energetické nouze.
Zajistíme pomoc od sociálních pracovníků domácnostem, které potřebují podporu v bydlení.
Zajistíme možnost mediace sousedských sporů.
Díky dluhovým referentům budeme nadále snižovat zadlužení nájemníků městských bytů.
Prostřednictvím Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy budeme pomáhat Pražanům v nouzi, aby si našli či udrželi bydlení v případech, které neumí vyřešit státní dávkový systém.
Prostřednictvím městské nájemní agentury, která spolupracuje s majiteli bytů, zajistíme bydlení pro 250 domácností.
Posílíme činnost městské nábytkové banky, aby sociálně slabší domácnosti měly možnost vybavit si byt, ve kterém žijí.
Schválili jsme nová pravidla pronájmu magistrátních bytů tak, aby sociální bydlení pomáhalo těm opravdu potřebným.
Pronajali jsme více než 400 sociálních bytů, z toho většinu rodinám s dětmi. Většina z nich byly rodiny samoživitelů. Zajistili jsme bydlení pro desítky rodin z ubytoven a desítky z azylových domů.
Získali jsme 40 milionů korun z evropských fondů na realizaci projektu integrovaného systému řešení bytové nouze v Praze a za tímto účelem se nám podařilo navázat spolupráci se šesti městskými částmi (Praha 3, 7, 10, 12, 14 a 22).
Vytvořili jsme doplňkovou síť ke Krajské síti sociálních služeb, jejímž prostřednictvím financujeme desítky úvazků sociálních pracovníků, kteří poskytují podporu v bydlení.
Zřídili jsme kontaktní místo pro bydlení (KMB) na Magistrátu a financujeme KMB v šesti městských částech.
Po vzoru zahraničních měst jsme založili Městskou nájemní agenturu (MNA), která nabízí majitelům bytů stabilní příjmy bez rizika a na oplátku jejich byty pronajímá potřebným. MNA zabydlela již 17 domácností.
Založili jsme Sociální nadační fond hl. m. Prahy určený na pomoc Pražanům v nouzi v případech, které nejsou schopny řešit současné systémy státní pomoci.
Schválili jsme ambiciózní Strategii rozvoje dostupného bydlení v hl. m. Praze.
Schválili jsme Strategii prevence a řešení zadlužování nájemníků](), díky níž se nám daří snižovat zadlužení nájemníků městských bytů.
Otevřeli jsme městskou nábytkovou banku.
Podílíme se na reformě péče o duševní zdraví a transformujeme ústavní zařízení zřizované Prahou, aby lidé mohli žít v přirozeném prostředí a ne v ústavech; za tímto účelem jsme pronajali již více než 60 bytů.
Připravíme Prahu na klimatickou změnu
Tohle je pro Prahu jedno z nejdůležitějších témat. Musíme ji co nejrychleji připravit na změny klimatu. Chceme aby byla nejzelenějším městem Evropy, kde bude i v létě příjemně. A budeme řešit také znečištěné ovzduší, podporovat udržitelnou energetiku a starat se o přírodu našeho města.
Adaptace na klimatickou změnu
Uvědomujeme si zásadní roli Prahy v adaptaci na klimatickou změnu. Rozvineme zpracovanou koncepci a zajistíme její důsledné a odpovědné dodržování. Při řešení citlivých otázek počítáme s participací občanů. Praha musí být zelenější a odolnější – výhody z toho budou mít všichni. Ochladíme Prahu a zlepšíme klima rozšířením zelených i vodních ploch. Zmírníme sucho využitím dešťové vody pro závlahu i rekreaci. Obnovíme pražské lesy poškozené kůrovcovou kalamitou a budeme pokračovat ve výsadbě stromů, které mají ve městech prokazatelně významný vliv na ochlazování mikroklimatu. Praha, nejzelenější město a oáza Evropy, plné parků a vodních ploch, bude i v létě příjemným a vlahým místem k životu.
Cirkulární ekonomika
Zasadíme se o přechod na typ hospodářství, kde materiály budou zůstávat co nejdéle v oběhu. Odpadu by mělo vznikat jen nejmenší nutné množství a jeho znovuvyužití bude aktivně podporováno. Budeme prosazovat předcházení vzniku odpadů na úrovni města, podpoříme rozvoj udržitelných byznys modelů a využívání druhotných zdrojů cestou sdílení, znovupoužití a recyklace, budeme klást důraz na odpovědné využití možností cirkulární ekonomiky při zadávání veřejných zakázek a chceme zvyšovat povědomí o možnostech, které cirkulární ekonomika přináší.
Boj se znečištěním
Znečištění ovzduší je rizikovým faktorem pro vznik mnoha chorob a snižuje kvalitu života. Pochází zejména ze silniční dopravy a lokálního vytápění, nežádoucí je ale i znečištění prachem, hlukem či světelným smogem. Naším hlavním cílem je ustálení hodnot znečištění spolehlivě pod úrovní, která by ohrožovala zdraví obyvatel. Chceme prosadit optimalizaci vytápění v budovách v majetku Prahy, podpořit nízkoemisní dopravu, omezit znečištění lokálními topeništi a motivovat občany k efektivnímu využívání energie a šetření s ní. Pouze ve zdravém ovzduší žije zdravé město.
Příroda pro lidi a zachování biodiverzity
Praha může být právem hrdá na své přírodní bohatství. Máme 69 přírodních památek, 16 přírodních rezervací a 8 národních přírodních rezervací, které chrání zachovalé cenné biotopy, ale také rozsáhlé plochy městských trávníků, zanedbaných křovin i polí, k jejichž proměně by stačila trocha nenáročné péče. Chceme atraktivní formou představit přírodní bohatství Prahy občanům i návštěvníkům a zanedbané lokality zkultivovat a starat se o ně.
Udržitelná energetika
Praha musí jít příkladem na poli udržitelné energetiky nejenom Česku, ale měla by se stát vzorem i dalším evropským metropolím. Budeme rozvíjet a realizovat cíle Klimatického plánu Prahy. Po vzoru Kodaně či Osla začneme přesně počítat a zveřejňovat naše emise. Zároveň najdeme další opatření nad rámec stávajících plánů pro snížení emisí, která budou znamenat čistší vzduch ve městě a zdravější životní prostředí. Podpoříme také opatření pro urychlení konce závislosti na fosilních palivech a surovinách z Ruska a případně i z dalších zemí porušujících lidská práva a nedodržujících mezinárodní konvence.
Zpracovali a schválili jsme Klimatický plán hl. m. Prahy do roku 2030 zahrnující soubor 69 návrhů konkrétních opatření pro snížení emisí CO2.
Definovali jsme role městských společností u vybraných projektů.
Vytvořili jsme projektové konsorcium a podali přihlášku do výzvy programu Horizon na řešení pozitivních energetických čtvrtí.
Založili jsme Pražské společenství obnovitelné energie.
Přípravujeme bioplynové stanice.
Přípravujeme využití tepelné energie vody vypouštěné z čističky odpadních vod.
Garant
+420 608 166 063 eva.tylova@ecn.cz
Pirátský program pro Prahu
Komunální volby 2022
- Postavíme víc bytů
- Připravíme Prahu na klimatickou změnu
- Doprava má městu pomáhat. Ne ho zatěžovat
- V moderním městě byste měli mít všechno po ruce
- Digitalizujeme, abyste na úřady nemuseli
- Od písničky po operu. Kultura má být pro všechny
- V centru nebo na sídlišti musí být bezpečně
- Podpoříme všechny rodiny
- Moderní společnost začíná v moderních školách
- Každý ví, že prevence je levnější než léčba
- Sportoviště pro všechny. Od ping-pongu po stadiony
- Cestovní ruch bude výhodný pro turisty i místní
Povolební strategie 2022
English
Doprava má městu pomáhat. Ne ho zatěžovat
Doprava ve městě musí být efektivní, moderní a udržitelná. Proto je tak důležitý třeba promyšlený systém parkování. Posílíme a zrychlíme hromadnou dopravu a budeme zavádět nízkoemisní spoje, třeba elektrobusy. Chceme totiž, aby lidé MHD rádi a častěji využívali. A samozřejmě budeme stále krok za krokem zlepšovat podmínky pro chodce i cyklisty.
Promyšlené parkování pro lepší veřejný prostor
Klíčem k lepšímu parkování a kvalitnějšímu veřejnému prostoru je efektivní parkovací politika. V každé městské části by měla být zavedena také možnost menších parkovacích zón pokrývajících jen část území, jak bylo původně plánováno. Parkování pro návštěvy zajistíme pomocí kreditu na parkování. S ohledem na dělení výnosu z rezidenčních karet na polovinu mezi magistrát a městské části rozdělíme i poplatek za rezidenční karty na část stanovenou magistrátem a část stanovenou městskou částí. Za účelem zajištění dostatku parkovacích míst pro rezidenty, řemeslníky a osoby se zdravotním postižením budeme motivovat dojíždějící k využívání parkovacích kapacit mimo ulici, P+R, prostorově nenáročných druhů dopravy a carsharingu. Ve spolupráci se Středočeským krajem podpoříme výstavbu záchytných parkovišť pro auta P+R a pro kola B+R v místech dobré návaznosti na příměstskou a městskou dopravu a metro, a to i finanční podporou veřejné dopravy od parkovišť za hranicemi Prahy. Podpoříme zajištění možnosti parkování u objektů veřejné vybavenosti, kde je to potřeba (například u zdravotnických zařízení, domovů seniorů, pošt).
Energeticky a prostorově efektivní doprava
Budeme nadále zlepšovat podmínky pro chodce a cyklisty a rozvíjet sdílenou mobilitu. Zkvalitníme, zrychlíme a posílíme městskou hromadnou dopravu. Podpoříme dostavbu tramvajového okruhu. Budeme dále zlepšovat propojení městské a příměstské veřejné dopravy. Podpoříme rozvoj nízkoemisní městské logistiky a ve spolupráci se státem budeme usilovat o efektivní řešení tranzitní nákladní dopravy za účelem jejího odvedení mimo území hlavního města Prahy. Podpoříme realizaci kompenzačních opatření k vnějšímu dálničnímu okruhu, který staví stát.
Koncepční přístup ke stavbám i k řízení dopravy
Praha plánuje a připravuje důležité dopravní stavby. Za účelem výběru nejlepšího řešení budeme používat osvědčené metodiky hodnocení projektů, které v případě potřeby aktualizujeme s ohledem na nové zákonné požadavky a strategické priority. Investice do infrastruktury od stanovené výše nákladů budou posouzeny kvalitní multikriteriální analýzou, bude zajištěn systém kontroly záměrů projektů v rámci magistrátu a dohlédneme na jeho řádné dodržování. Pro posouzení záměrů a opatření budeme používat validovaná reálná data z kvalitních a důvěryhodných zdrojů. V případě veřejné dopravy bude kladen důraz na propojenou síť s krátkými intervaly, kde se každý dostane za svým cílem plynule, bez dlouhého čekání. Dopravní stavby budou navrhovány s maximálním respektem ke svému okolí a veřejnému prostoru.
Kvalitnější a efektivnější doprava díky otevřeným soutěžím
Zkvalitníme systém řízení kvality dopravních služeb, aby co nejvíce reflektoval potřeby cestujících a aby plně zajistil komfort, rychlost a spolehlivost MHD. Budeme otevřeně soutěžit zakázky, ať už jde o dodavatele vozidel, energií či pohonných hmot, zhotovitele staveb a další dodávky, které si město nezajistí z vlastních zdrojů. Budeme zvyšovat podíl otevřeně soutěžených autobusových linek. Budeme nadále zvyšovat transparentnost dopravního podniku a zajistíme, aby byl schopen obstát ve výběrových řízeních.
Moderní technologie pro udržitelnou, efektivní a bezpečnou dopravu
Urychlíme zavádění nových technologií pro udržitelnou, efektivní a bezpečnou dopravu. Navrhneme cestu, jak zjednodušit přechod k nízkoemisním a bezemisním vozidlům městské hromadné dopravy, a zajistíme jejich udržitelné financování. Neopomeneme přitom diverzifikaci pohonů, aby nebyl ohrožen chod a bezpečnost města v případě mimořádných situací. Po vzoru vyspělých světových metropolí budeme zavádět autonomní dopravní systémy. Nabídneme bezpečnou dopravu bez řidičů nejen v uzavřeném systému metra, ale budeme aktivně hledat cesty i pro testování a nasazení autonomních osobních automobilů a autobusů v běžném provozu. Díky moderním technologiím pro plánování tras a využití více druhů dopravy umožníme cestujícím kombinovat výhody individuální i hromadné dopravy s časově a prostorově efektivními prostředky pro tzv. první a poslední míli, jakými jsou sdílená kola nebo třeba elektrické skútry.
Od ledna 2022 Praha prostřednictvím DPP provozuje první čistě elektrické autobusy na pravidelných linkách, vybrala dodavatele parciálních trolejbusů pro linku č. 14O, soutěží dodavatele vozů pro pilotní linku na letiště a připravuje projekt automatizace provozu metra na linkách D a C.
Operátor ICT v úzké spolupráci s Regionálním organizátorem pražské integrované dopravy (ROPID) a jednotlivými dopravci připravuje ke spuštění intermodální plánovač trasy jako rozšíření stávající mobilní aplikace PID Lítačka.
V návaznosti na schválení Klimatického plánu hl. m. Prahy do roku 2030 jsme připravili metodiku monitoringu a počítání uspořených emisí CO2.
V moderním městě byste měli mít všechno po ruce
Velké město neznamená, že musíte být všechno daleko. My se naopak postaráme, aby většina občanské vybavenosti byla co nejblíže vašeho bydliště. Ideálně v docházkové vzdálenosti. Pomůže to nejen problémům s dopravou a znečištěním, ale život ve městě tak bude pohodlnější. Protože Praha by měla být nejen krásná, ale i krásně promyšlená.
Město krátkých vzdáleností
Chceme, aby obyvatelé Prahy mohli uspokojit většinu svých potřeb v docházkové vzdálenosti od místa bydliště. Každá čtvrť by měla nabídnout svým obyvatelům kvalitní občanskou vybavenost včetně škol, zdravotnických zařízení, obchodů, služeb a také pracovní příležitosti, dostupnou veřejnou hromadnou dopravu, volnočasové aktivity a dostatek zeleně. Sídliště nemají být pouhé noclehárny. Ve spolupráci se Středočeským krajem budeme usilovat o zohlednění tohoto konceptu i v okolních obcích pro omezení vynucené dojížďky do Prahy.
Přátelská veřejná prostranství
Město patří jeho obyvatelům. Chceme ho mít krásné, promyšlené a upravené. Plánujeme investovat až čtyři miliardy korun do úprav veřejných prostranství. Veřejná prostranství musí být přátelská a bezbariérová, aby mohla sloužit opravdu všem – dětem, dospělým, seniorům, psům, lidem s hendikepem, rodinám s kočárkem, pro hru s míčem i relaxování s knihou… Kvalitní veřejná prostranství se mohou během dne a ročních období měnit a být stejně tak trhem jako místem procházek, koncertů a zábavy. Podpoříme zklidnění dopravy ve vybraných lokalitách, výsadbu stromů, doplnění a obnovu městského mobiliáře.
Jasný a trvale udržitelný Metropolitní plán s regulačními plány
Proces pořizování Metropolitního plánu musí být maximálně transparentní a oprávněné požadavky městských částí, spolků i občanů musí být zapracovány. Územní plán musí dávat jistotu předvídatelnosti rozvoje lokality všem zúčastněným stranám. Podpoříme vypracování regulačních plánů zpracovateli vybranými prostřednictvím soutěže. Při tvorbě plánů budeme dbát na principy participace obyvatel a úzkou spolupráci s místní samosprávou, která následně regulační plán schválí jako dokument transparentně a předvídatelně určující zastavovací podmínky lokality. Regulační plány jsou závazným územněplánovacím dokumentem, který umožňuje přiměřeně rychlou a současně ekonomicky, ekologicky a sociálně vyváženou (tj. trvale udržitelnou) výstavbu a přiměřený podíl developera a města na investicích do infrastruktury. Chybějící regulační plány jsou tím skutečným důvodem, proč v Praze trvá schvalovací proces stavby ve srovnání s ostatními evropskými státy tak dlouho.
Piráti byli první, kdo Metropolitní plán Prahy zveřejnili.
Podávali jsme připomínky k návrhu Metropolitního plánu.
Dlouhodobě podporujeme vznik regulačních plánů. Regulační plány byly prioritou Pirátů při jednání o Stavebním zákoně ve Sněmovně v letech 2019–2021, kdy jsme na to téma zorganizovali v roce 2019 mezinárodní seminář Rekodifikace stavebního práva cestou regulačních plánů.
Na MMR i díky naší iniciativě vznikl v roce 2020 metodický materiál osvětlující praktickou funkci regulačních plánů v praxi.
Digitalizujeme, abyste na úřady nemuseli
V dnešní době jde tolik věcí zařídit přes internet. Proč bychom stejně nezjednodušili i vyřizování záležitostí s úřady? Už v minulém volebním období jsme díky tomu snížili počet úřeníků magistrátu o 7 %. A to není všechno! Digitalizovat a automatizovat plánujeme i další agendu úřadů.
Funkční a přehledné služby města
Budeme dále integrovat služby města, městských částí i městských společností do Portálu Pražana a nabízet je v digitální formě. Otevřeme tuto platformu komerčním poskytovatelům služeb. Zpřehledníme weby, soustředíme informace na jedno místo a usnadníme jejich vyhledávání. Zjednodušíme webové i mobilní aplikace napříč městem a městskými společnostmi. Prioritou budou právě ty služby, které obyvatelé Prahy potřebují nejčastěji.
Efektivní úřad
V uplynulém volebním období jsme snížili počet pracovníků magistrátu o 7 %. Plánujeme digitalizovat a zautomatizovat další agendu úřadu. Město tak nejen ušetří náklady na zaměstnance, ale hladší bude i spolupráce mezi MHMP a městskými částmi. Sníží se i riziko chyb z přepisování údajů mezi softwarovými systémy. Budeme nadále podporovat využívání moderních a osvědčených metod vzdálené komunikace. Podpoříme další sjednocování informačních systémů, jejich centralizaci do městského datového centra a snižování závislosti na externích dodavatelích v základním provozu. Budeme podporovat využití open-source softwaru.
Městské akciové společnosti ve službách občanů
V minulém období se podařilo zahájit proces sjednocení a zprůhlednění odměňování dozorčích rad a představenstev městských akciových společností. Teď prostřednictvím politiky odměňování zajistíme, že tyto společnosti budou postupovat v souladu s dlouhodobým veřejným zájmem Prahy. Průběžně aktualizujeme vlastnickou politiku. Město bude své společnosti řádně spravovat a řídit. Nastavíme jim jasný kurz přehledně definovanými strategickými zásadami a pokyny.Prosazujeme trvale udržitelné hospodaření. Dohlédneme, aby městské společnosti hospodařily ekologicky šetrně a maximálně omezovaly negativní vlivy svého působení.
Odpovědné hospodaření
Budeme i nadále trvat na otevřených a transparentních výběrových řízeních. O pronájmech nebytových prostor budeme informovat s předstihem a více kanály, aby konkurence zájemců byla co největší a Praha tak měla odpovídající příjem. Na webu Prahy zveřejníme aktuální stav klíčových strategických projektů města. Zasadíme se o posílení financování městských částí, aby nebyly nuceny rozprodávat svůj majetek. Zavedeme jmenovitá hlasování Rady hlavního města Prahy, aby byla zřetelná odpovědnost za přijatá rozhodnutí.
Maximální otevřenost jako standard
Data mají sloužit všem, ne jen úřadu. Budeme pokračovat v rozvoji otevřených dat a postupovat dle jednotlivých akčních plánů vypracovaných za základě námi prosazené a již přijaté strategie otevřených dat. Budeme dále zlepšovat provázanost, přesnost a dostupnost dat. Zaměříme se i na data městských firem a příspěvkových organizací. Zajistíme, aby se o zveřejněných datech veřejnost dozvěděla a mohla s nimi dál pracovat a využívat je k vědeckým i komerčním účelům nebo ke kontrole hospodaření města.
Zveřejnili jsme data o všech zakázkách Prahy a příspěvkových organizací v takové míře podrobnosti, jaká nemá v Česku obdoby.
Spustili jsme aplikaci CityVizor, kde si každý může rozklikat plnění rozpočtu až na jednotlivé faktury, a díky námi zajištěné technické podpoře aplikaci spustilo i 14 městských částí.
Zveřejnili jsme více než 20 nových datových sad na portálu otevřených dat Prahy.
Zveřejnili jsme odměny členů dozorčích rad městských společností i jejich životopisy.
Významně jsme rozšířili datovou platformu Golemio i web Pragozor o data o fungování města.
Obsadili jsme pozici koordinátora otevřených dat a kurátorů pro jednotlivé datové sady. Úřad zveřejňuje na opendata.praha.eu data podle pravidelně přijímaných publikačních plánů.
Většina městských společností díky nám má strategie, jak zveřejňovat svoje data.
Přijali jsme strategii k otevřeným datům pro hl. m. Prahu.
Některá data rovnou dále zpřístupňujeme občanům v uživatelsky přívětivé podobě (CityVizor, přehled dat o veřejných zakázkách, Golemio, Pragozor).