Ondřej Profant je náměstkem místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše. Jako jeden z autorů Zákona o právu na digitální služby se nyní zabývá jeho implementací. Předchozí zkušenost má ze zastupitelstva Hl. m. Prahy a z poslanecké sněmovny.
Jsem jedním ze zakládajících členů Pirátů, během uplynulých 12 let jsem se tak podílel na formování velké části stranických idejí, programů i mnohých legislativních návrhů. A to hlavně v oblasti IT a digitalizace veřejné správy.
Jsem odborník na software s otevřeným zdrojovým kódem, který lze snadno sdílet mezi institucemi, čímž se dají ušetřit nemalé náklady. Pracoval jsem v IT firmách, následně jsem tuto problematiku řešil i jako zastupitel a poslanec. Během mého působení jsem získal komplexní znalosti o fungování IT ve veřejné správě a navázal kontakty s mnoha experty z oboru i zástupci odpovědných úřadů.
Zastupitel (2014--2017)
Od roku 2014 jsem byl jeden ze čtyř pirátských zastupitelů na pražském magistrátu. Na radnici největšího českého města jsem se seznámil s IT a procesy ve veřejné správě. Upozornil jsem na zranitelnost městského radiového systému a také ji prakticky demonstroval. Podílel jsem se na ukončení projektu Opencard.
Mým největším úspěchem v rámci působení v pražském zastupitelstvu bylo připravení a spuštění celopražského portálu otevřených dat.
Stál jsem také u zrodu spolku obcí Otevřená města, který se zaměřuje na sdílení zkušeností a větší otevřenost obcí. V rámci spolku jsem se podílel na rozvoji softwaru pro vizualizaci výdajů obce Cityvizor.
Poslanec (2017--2021)
V poslanecké sněmovně jsem se stal předsedou podvýboru pro egovernment. Podílel jsem se na prosazení pětice klíčových digitalizačních zákonů:
- Zákon o právu na digitální služby: Zavadí právo občanů využívat služby státu elektronicky, ale nezapomíná ani na právo opačné - právo nebýt digitální.
- DEPO: Implementační balíček předchozího zákonu do českého právního řádu. Zavádí nový proces přístupu do základních registrů, bezpečná pravidla využívání veřejných cloudu a možnost provádět úřední úkony skrze přihlášení přes NIA.
- Soukromoprávní identity v egovernmentu (SoNIA): Digitální služby jsme měli, avšak uživatelé k nim neměli přístup. Chyběla jim důvěryhodná identita. To se změnilo díky novelizaci zákona, která upřesnila vstup dalších poskytovatelů identity i s jejich stávajícími uživatelskými kmeny. Zvláště pak bankovní identity, ale například i MojeID od organizace CZ.NIC.
- Digitální technická mapa: Jak zrychlit a zjednodušit stavební řízení? Bezešvá mapa infrastruktury celé republiky. Díky ní budete při plánování vědět, jak je který pozemek zasíťován či kde se nachází nejbližší síť.
- Zákon o digitalizaci zdravotnictví: zavádí základní stavební kameny potřebné pro digitalizaci zdravotnictví. Například registr zdravotních pracovníků jako jeden z kmenových registrů. Drží se principu decentralizace tak, aby data nebyla uložena na jednom místě a snadno zneužitelna.
Rolí opozičního poslance není jen řešit zákony, ale i hlídat vládu. Řešil jsem kauzy:
- Czechiana: Že se jedná o zbytečný projekt nakonec uznal i ministr kultury a tuto zakázku zrušil. Díky tomu bylo ušetřeno 450 milionů Kč z veřejných zdrojů.
- Eshop na dálniční známku: Zcela zpackaná zakázka v režii 2 ministrů dopravy, premiéra a vládního zmocněnce jasně ukázala jak tragicky na tom je digitalizace v našem státě.
Dále se usilovně věnovat podpoře otevřených dat v rámci celého státu.
Náměstek člena vlády (2022)
V roce 2022 egovernment nebyl v dobré kondici, proto bylo potřeba přistoupit k nutným koncepčním změnám. Proto byl jedním z iniciátorů myšlenky vzniku Digitální a informační agentury (DIA) a rozšíření pravomocí Odboru hlavního architekta egovernmentru. Sestavil tým a byl jedním z tahounů této změny. K 1. 1. 2024 nabyla účinnosti příslušná novela Zákona o právu na digitální služby.
V druhé polovině prvního roku vlády také bylo úspěšné české předsednictví EU. V rámci této role předsedal setkání CIO veřejné správy, kde silně zdůraznil téma open source software. Díky tomu došlo k lepšímu propojení aktérů a výměně informací. Podpořil brněnskou konferenci Open Source Driving the European Digital Decade, kde vznikla Brno Declaration a byla zřízena česká Open source program office (OSPO).
Vzniklo nařízení vlády k jednotné doméně .gov.cz a využívání designsystem.gov.cz. Díky tomu dojde k pasportizaci státních webů, které budou všechny přehledně pod jednou doménou se společným systémem tvorby doménových jmen. Bezpečnost se bude řešit jednou a pořádně a občané mnohem lépe poznají, která doména je oficiální.
Dále:
- prohluboval mezinárodní spolupráci v oblasti egov (Dánsko, Estonsko, Ukrajina, Portugalsko, Izrael, ...)
Osobně
Z dopravních prostředků preferuji kolo. Rád čtu satirickou fantasy a nosím klobouky. Mám rád šifrovačky. Používám Fedoru, programuji v Pythonu. Můj oblíbený citát:
„Jen ten, kdo je zaslepen lakotou, nenechá přítele kopírovat.“ – Aaron Swartz.
Více na: profant.eu, popř. Curriculum Vitae